zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi mají šanci nahlédnout do běžně nepřístupných energetických zařízení a provozů

19.06.2019
Energie
Ekologická dovolená, cestování
Češi mají šanci nahlédnout do běžně nepřístupných energetických zařízení a provozů

Na jižní Moravě otevírá veřejnosti svůj provoz podzemní zásobník Uhřice. Při příležitosti 100. výročí založení Českého plynárenského svazu (ČPS) pořádá 20. 6. 2019 den otevřených dveří společnost MND Gas Storage. Návštěvníci mají mimořádnou příležitost prohlédnout si zázemí podzemního zásobníku, řídící centrum a moderní technologie používané pro vtláčení a čerpání zemního plynu s odborným výkladem.

,,Energetika a její provozy jsou pro většinu lidí velkou neznámou. Oslavy stoletého výročí jsou příležitostí, jak to změnit. V České republice je mnoho moderní infrastruktury a technologií, do jejichž rozvoje investují plynárenské společnosti každoročně miliardy korun. Na náš den otevřených dveří zveme všechny, které zajímá, díky čemu mají doma teplo nebo jaká je budoucnost zásobování energií," řekla Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka ČPS, a dodala: ,,Přijďte a nebojte se zeptat. Jde o jedinečnou příležitost vidět zařízení, která jsou strategická pro bezpečné zásobování energií."

Podzemní zásobník plynu Uhřice byl uveden do provozu 1. dubna 2001. Jeho nadzemní část se nachází přímo mezi vinohrady v místě, kde dříve společnost MND těžila plyn a ropu. Samotný plyn se pak skladuje v hloubkách 1700 až 1850 metrů přímo v horninové struktuře. Ta pochází z období jury a je tvořena převážně pórovitým pískovcem, který díky své specifické struktuře umožňuje vtláčení a uskladnění plynu. V roce 2012 byl zásobník rozšířen připojením sousedního plynového ložiska Uhřice-jih. Aktuálně disponuje skladovací kapacitou na 280 milionů m3 plynu.

Pro skladování zemního plynu se využívají umělé nebo přírodní prostory v podzemních geologických souvrstvích. Cílem takového skladování je především vyrovnat sezonní výkyvy ve spotřebě plynu. Rezervní zásoby jsou ale připraveny i pro případné omezení nebo přerušení dodávek plynu ze zahraničí. V ČR je v provozu devět podzemních plynových zásobníků s celkovou kapacitou 3,5 miliardy m3, které dokážou v případě potřeby pokrýt zhruba třetinu roční spotřeby plynu v ČR.

V rámci oslav stého výročí Českého plynárenského svazu mohou zájemci navštívit dny otevřených dveří celkem v pěti lokalitách v ČR: Na severní Moravě podzemní zásobník plynu Třanovice společnosti innogy Gas Storage, na jižní Moravě podzemní zásobník plynu Uhřice skupiny MND, v jižních Čechách teplárnu Mydlovary skupiny E.ON, v severních Čechách kogenerační jednotku ve Vrchlabí a ve středních Čechách ÚJV Řež (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež).

Více informací a možnosti registraci na dny otevřených dveří naleznete na www.cgoa.cz/stolet.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
24
10. 2019
24.10.2019 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
31
10. 2019
31.10.2019 - Seminář, školení
Brno, Koleje Jana Amose Komenského Menza
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí